Frame
FRAME2Dexpress, program pro statickou a dynamickou analýzu dvourozměrných prutových konstrukcí.
Lze zadat zatížení na prutu a v uzlu, stálá nebo proměnlivá. Kombinace zatížení je sestavena podle Eurokódu 1, uživatel může zvolit součinitele kombinace. Program provádí výpočet vnitřních sil a vykresluje diagramy deformací, ohybových momentů, posouvajících a normálových sil. Při dynamické analýze jsou počítány vlastní frekvence a tvary. Grafické výstupy jsou k dispozici pro diagramy vnitřních sil a vlastní tvary.
Zdarma ke stažení: FRAME2Dexpress FREE Lite CZ – pouze pro nekomerční, popř. výukové účely. Neobsahuje průvodce šablonami konstrukcí a databázi ocelových profilů.
Program FRAME2Dexpress je k dispozici v české verzi.
Program, který je rychlý a snadno použitelný.
Podmínky podepření se definují pomocí grafického menu.
Průřezy lze zadat buďto pomocí plochy a momentů setrvačnosti, nebo rozměry (pravoúhlé, L a T průřezy).
Je k dispozici databáze běžných ocelových profilů s jejich průřezovými charakteristikami.
Uzlové zatížení může mít složku stálou a proměnnou.
Zatížení prutu (rovnoměrné, trojúhelníkové, parabolické) může mít také složku stálou a proměnnou. Lze zvolit automatický výpočet vlastní tíhy. Směr působení zatížení je svislý, vodorovný, nebo kolmo k ose prutu.
Součinitele kombinace zatížení může definovat uživatel.
Materiálové vlastnosti lze snadno převzít z menu.
Uzlové hmoty odpovídající stálým a proměnným zatížením.
Součinitele kombinace uzlových hmot a distribuovaných prutových hmot od stálých a proměnných zatížení může definovat uživatel.
Uzly jsou definovány svými souřadnicemi x, y.
Pro každý prut s jedinečným číslem musí být zadány koncové uzly a číslo průřezu. Číslo průřezu je třeba definovat v průřezových datech prutu.
Uživatel vybírá materiál konstrukce (tj. obecný, beton, ocel, dřevo). Průřezy lze zadat buďto pomocí plochy a momentů setrvačnosti, nebo rozměry b, h pro obdélníkové průřezy, nebo rozměry b,b1,h,h1 pro průřezy tvaru T. Měrné jednotky pro zadání průřezu jsou volitelné.
Podmínky podepření pro vybraný uzel se snadno zadávají z grafického menu.
Síly v uzlech ve směru x, y v kN, a momenty v uzlech v kNm. Zatížení má složku stálou a proměnnou. Zatížení pro statickou analýzu se bere jako Cg x Fg + Cq x Fq, kde Cg a Cq jsou součinitele kombinace zatížení. Výchozí hodnoty jsou Cg = 1,35 a Cq = 1,50 (Eurokód 1, EC1).
Hmotnost soustředěná do uzlů, odpovídající stálému nebo proměnnému zatížení. Hmoty v dynamické analýze jsou stanoveny jako Cg x Fg + Cq x Fq. Výchozí hodnoty jsou Cg = 1,00 a Cq = 0,30 (Eurokód 1, EC1).
Zatížení prutu se složkami stálou a proměnnou v kN/m. Je možno zvolit z pěti různých druhů zatížení z menu. Druhy zatížení jsou: rovnoměrné, trojúhelníkové s maximem v pravém nebo v levém konci prutu, symetrické trojúhelníkové a symetrické parabolické. Můžete také v menu zvolit směr působení zatížení kolmo na osu prutu, svisle nebo vodorovně. Zatížení pro statickou analýzu se bere jako Cg x Fg + Cq x Fq, kde Cg a Cq jsou součinitele kombinace zatížení. Výchozí hodnoty jsou Cg = 1,35 a Cq = 1,50 (Eurokód 1, EC1).
Distribuované hmoty jednotlivých prutů konstrukce odpovídají stálému nebo proměnnému zatížení. Hmoty v dynamické analýze jsou stanoveny jako Cg x Fg + Cq x Fq. Výchozí hodnoty jsou Cg = 1,00 a Cq = 0,30 (Eurokód 1, EC1). Lze zvolit zahrnutí vlastní tíhy do hmot.
Přemístění uzlů.
Deformace jednotlivých prutů.
Vnitřní síly v koncových uzlech prutů v globálním a lokálním souřadném systému.
Vnitřní síly (ohybový moment, posouvající a normálová síla) po délce každého prutu.
Diagramy deformací.
Diagramy ohybových momentů, posouvajících a normálových sil.
Vlastní frekvence.
Diagramy vlastních tvarů.
Kompletní online nápověda pomáhá uživateli při zadávání požadovaných dat. Součástí programu je i Příručka pro uživatele ve formátech PDF a DOC.
Jednoduché, často používané inženýrské nástroje zahrnují: převod jednotek, výpočty ploch různých obrazců, průřezové charakteristiky.